Uwaga na materace Ikea 0
Uwaga na materace Ikea

Materace Ikea szkodliwe?

O skażeniu produktów poinformowała Fundacja Instytut Ochrony Praw Konsumentów.

Rakotwórcze towary pojawiły się m.in. w IKEI, podobno także w Polsce.

- Ustaliliśmy, że skażone materace mogły trafić m.in. do sieci IKEA – informują analitycy Fundacji. Szwedzka sieć odpowiedziała Fundacji, że "rozpoczęto dochodzenie w tej sprawie i pierwsze wyniki wskazują, że dotyczy to ograniczonej liczby produktów IKEA z asortymentu materacy i mebli tapicerowanych – część mebli dostępna była w sprzedaży w Polsce”.

Fundacja ostrzega przed kupowaniem materaców na czarnym rynku oraz po znacznie zaniżonych cenach. Część sklepów może próbować pozbyć się towaru sprzedając go jako bezpieczny produkt.

Co zrobić, jeśli kupowaliśmy niedawno materace lub meble tapicerowane? Najlepiej skontaktować się ze sklepem czy posiada oświadczenie o nieskażeniu surowca.

IKEA wydała w tej sprawie oświadczenie podkreślając, że żaden skażony materac nie trafił do sprzedaży w Polsce. 13 października IKEA otrzymała potwierdzenie od BASF i kilku firm z branży meblarskiej, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia spowodowanego awarią produkcji. Sytuacja miała miejsce w 2017r.

Tylko materace z certyfikatami

Przed zakupem materaca warto koniecznie zwrócić uwagę kto jest producentem i jakie certyfikaty posiada.

Podstawowe to Oeko-Tex Standard 100 - świadczy o tym, że produkt nie zawiera substancji szkodliwych dla człowieka, oraz CE Medical Device Class 1, czyli Wyrób Medyczny Klasy 1 - produkt nie powoduje odleżyn i jest zgodny z wymaganiami medycznymi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl