Jaki materac dla dziecka? 0
Jaki materac dla dziecka?

Bardzo często wybór materaca dla dziecka traktowany jest przez rodziców po macoszemu. Dochodzi nawet do tego, że rodzice wydają więcej na swój materac, ba, nawet na mniej istotną ramę łóżka do sypialni, niż na materac dla dziecka. Więcej rodzice wydają na rozrywkę, niepotrzebne ubrania, imprezy, a skąpią na dobry materac do spania dla dziecka, mający gwarantować prawidłowy rozwój. Dlaczego więc nie traktować zakupu materaca dla dziecka poważnie jako inwestycję w zdrowie dziecka?

Zobaczmy dlaczego wybór materaca dla dziecka jest ważny i na co zwracać uwagę przy wyborze takiego materaca.

 

Prawidłowy sen niemowlaka

Będąc jeszcze w brzuszku matki dziecko sobie smacznie śpi i jest mu bardzo wygodnie. Dlaczego więc od pierwszych dni nie dać podobnego komfortu dziecku już po narodzeniu? Niemowlak po narodzeniu potrzebuje wciąż dużo snu, gdyż nadal intensywnie się rozwija jego organizm, tylko w innych warunkach. Należy dziecku zapewnić bezpieczeństwo i też wygodę.

Jaki materac dla niemowlaka?

Spotyka się wielu rodziców – zwłaszcza ojców, którzy zakup materacyka do łóżeczka dla noworodka zostawiają na ostatnią chwilę, a nawet nie przywiązują wagi do jakości materacyka. Kupują wtedy byle jaki, jak najtaniej. To grzech i nieludzkie szkodzić dziecku od narodzenia. Zapomnijcie o materacykach z kokosem czy materacykach z gryką. Przecież tam we wnętrzu organicznym zalęgają się inne żywe organizmy. Podłoża takie podatne są na gromadzenie wilgoci, kurzu, roztoczy. A chyba nie chcesz, aby dziecko od maleńkości zabrudzało swój organizm innymi żyjątkami.

Inna kwestia to bezpieczeństwo dziecka, zwłaszcza oddychanie. Jeżeli dziecko w jakiś sposób samo odwróci się twarzą do materaca czy poduszki może dojść po prostu do zatkania noska czy ust i uduszenia się dziecka. To znany powszechnie Zespół Nagłej Śmierci Łóżeczkowej. Oczywiście można inwestować w specjalne urządzenia monitorujące. Nie zawsze jednak zdają one egzamin, gdyż zasilane są zazwyczaj bateriami, które ulegają wyczerpaniu w najmniej oczekiwanym momencie.

Materacyk piankowy dla niemowlaka

Bardzo dobry rozwiązaniem jest piankowy materac dla niemowlaka z ukształtowaniem umożliwiającym swobodny przepływ powietrza. Osiąga się to dzięki specjalnemu pokrowcowi przepuszczającemu powietrze oraz dzięki strukturze wierzchu materaca z wypustkami 3D.

Taka struktura wpływa też na stymulowanie mięśni dziecka i pobudza je do pracy, razem z całym układem nerwowym.

Przykładem takiego materacyka dla niemowlaka jest materac Fiaba 5 Plus. To materacyk piankowy dla dziecka, o strukturze zapewniającej bezpieczne oddychanie, prawidłowe podparcie ciała i wysoką higienę.

Jak powyżej wskazano materacyk piankowy dla niemowlaka może mieć specjalnie zaprojektowaną powierzchnię umożliwiającą przepływ powietrza z każdej strony. Tego nie można zrobić w materacykach sprężynowych, z kokosem czy gryką. Warto zwrócić uwagę, że w materacach sprężynowych w przestrzeni między sprężynami krąży chłodniejsze od ciała powietrze co może powodować mikro stany zapalne, sprężyny dają nacisk zwrotny na ciało co powoduje często odleżyny. W tej przestrzeni też skrapla się para, powstaje wilgoć, pleśń, zagnieżdżają się insekty, gromadzi kurz i roztocza. Warto o tym wiedzieć kupując materac nie tylko dla dziecka.

Masaż dla niemowlaka

Podłoże na jakim śpi niemowlak ma bardzo istotne znaczenie.

  • Po pierwsze materac nie może być bardzo twardy, ani zbyt miękki. Dla dzieci zaleca się materacyk twardszy zapewniający dziecku stabilne prawidłowe podparcie ortopedyczne dla prostego wzrostu sylwetki i rozwoju kręgosłupa. Z tego powodu materac nie może być miękki, elastyczny, gdyż kręgosłup ulegałby falowaniu i zapadaniu.

 

  • Po drugie powierzchnia materaca dla niemowlaka powinna gwarantować bezpieczeństwo oddychania i swobodnego przepływu powietrza między ciałem dziecka a rdzeniem materacyka.

 

  • Po trzecie dawać możliwość uczucie lekkiego masowania. Noworodki uwielbiają dotyk i stymulowanie ich ciałka. Masowanie niemowlaków jest powszechnie zalecane dla pobudzania mięśni, ale też stymulowania pracy mózgu.

 

  • Po czwarte pokrowiec materaca powinien zapewniać wysoką higienę. Być łatwy do wyprania, więc powinien być to materac ze ściąganym pokrowcem.

 

Certyfikaty jakości i bezpieczeństwa materaca

Bezpieczeństwo materacyka dla dziecka to nie tylko możliwość zapobiegania uduszeniu się dziecka. Kupując materacyk dla niemowlaka zwróć uwagę, że tylko szanowani producenci inwestują w badania, testowanie i certyfikację swoich produktów. Firma powinna mieć certyfikat jakości ISO, bo to gwarantuje, że należycie dbają o każdą fazę produkcji, działają zgodnie z międzynarodowymi wymaganiami co do jakości przekładającej się na pewność i bezpieczeństwo produktów. Kolejnym istotnym certyfikatem jest OEKO-TEX Standard 100, który stanowi, że do produkcji materaca nie użyto żadnych środków mogących mieć niebezpieczny wpływ na zdrowie i życie człowieka. Dotyczy to tkaniny, ale również pianki i innych elementów, z których składa się cały produkt. Inne istotne certyfikaty producenta zapewniające nas o najwyższej jakości i bezpieczeństwie produktów to m.in. certyfikaty trwałości materiałów czy otrzymane przez producenta certyfikaty na Wyrób Medyczny Klasy 1 - Medical Device Class 1, honorowane w całej Unii Europejskiej.

Doświadczeni producenci, o długoletniej tradycji, projektują swoje materace i poduszki we współpracy z wyspecjalizowanymi jednostkami. Takim godnym polecenia producentem o 60-letniej tradycji jest włoska marka Magniflex, która od wielu lat współpracuje w zakresie projektowania ergonomicznego oraz bezpieczeństwa i zdrowia z Uniwersytetem we Florencji - Wydziałem Ortopedii, Fizjoterapii i Traumatologii, Uniwersytetem w Saragossie oraz z Amerykańskim Stowarzyszeniem Chiropraktyków.

 

Materacyk 60x120 czy 70x140

Rozmiar materacyka dla niemowlaka zależy oczywiście od rozmiarów łóżeczka. Jedne z najpopularniejszych to materac do łóżeczka dziecięcego 60x120cm. Możliwe jest też łóżeczko 70x140. To większe łóżeczko będzie oczywiście na dłuższy czas. Każde łóżeczko dziecięce musi mieć regulowaną wysokość podłoża. Ważne, żeby łóżeczko dziecięce było bezpieczne, z materiałów nie zawierających substancji szkodliwych dla człowieka.

Małemu dziecku, od ok. 4 miesiąca życia, można też dać poduszeczkę do spania. Specjalna poduszeczka piankowa, zapewnia delikatne podparcie głowy dziecka. Tutaj również istotne jest to, żeby poduszeczka gwarantowała bezpieczeństwo oddychania. Taka wygodna i bezpieczna poduszka dla dziecka Baby Pillow ze specjalnymi otworami dającymi zwiększony przepływ powietrza i wysoce higieniczną powłoką.

Jak widać, do wyboru materaca dla dziecka powinno się podejść mądrze, zwracając uwagę na powyższe aspekty.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl