Zdarzył Ci się ból głowy?
Każdemu zdarzył się kiedyś nawet minimalny dyskomfort dotyczący kręgosłupa szyjnego, np. zwykła sztywność karku. Zaniedbania i nie zwracanie uwagi na pewne sygnały może powodować poważniejsze bóle, a nawet nawracające choroby, które często powodują inwalidztwo. Jaka jest przyczyna nasilenia bólu dotykającego tę część ciała, która (nawet mówiąc metaforycznie) podtrzymuje głowę? Oraz jak skutecznie pozbyć się bólu głowy i szyi?
8 na 10 Polaków cierpi na ból szyi. Przyczyną tego chronicznego bólu i cierpienia, które niestety narasta, jest zła postawa, długa praca przy komputerze czy wielogodzinne jazdy samochodem, a także nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia fizyczne oraz kiepskiej jakości poduszki i materace.
Jeśli chodzi o sztywność karku, wystarczy podmuch wiatru, nagła zmiana temperatury, czy w pełni nastawiona klimatyzacja. Przy tego typu dolegliwości ból ustępuje w ciągu kilku dni, ale najlepiej nie lekceważyć jego skutków.
Ale czym właściwie jest sztywny kark? Cóż, jest to stan patologiczny, który powoduje, że człowiek odczuwa ból zarówno podczas przechylania głowy w kierunku barku, jak i podczas obracania na bok. Rodzaj przykurczu mięśnia w okolicy kości czworobocznej i barkowej. Tak mocne napięcia mięśni, w niektórych przypadkach, gdy występuje znaczny stan zapalny powodują, że ból jest tak silny, że powoduje całkowite unieruchomienie, bez możliwości wykonywania przez człowieka jakiegokolwiek ruchu.
Niestety za dyskomfortem szyi podąża ból głowy.
Zapobieganie bólom szyi i głowy
Najlepsze sposoby na ból głowy i szyi to zapobieganie. Sposób w jaki chodzimy, siedzimy za biurkiem lub przed telewizorem, prowadzimy samochód jest kluczowym czynnikiem w zapobieganiu bólowi szyi. Jednak nie każdy jest w ciągłej świadomości swojej postawy, dlatego ergonomicznie zaprojektowane krzesło w biurze lub poduszka pod plecy podczas jazdy samochodem mogą okazać się niezwykle pomocne. Kiedy nasze plecy utrzymują zdrową pozycję, nawet szyja ma tendencję do tego samego, pomagając w ten sposób uniknąć nienaturalnej postawy. Napięciowy ból głowy lub ból karku jest bardzo powszechny.
Zbyt długie trzymanie głowy pochylonej nad laptopem, tabletem lub smartfonem jest jedną z możliwych przyczyn bólu szyi i jest czymś, co należy uważnie obserwować i kontrolować, zwłaszcza w młodym wieku. Techniki zapobiegania bólom szyi obejmują wzmacnianie ciała, ukierunkowane ćwiczenia i znaczną liczbę sesji z fizjoterapeutą lub specjalistą od postawy, które mogą okazać się bardzo pomocne. Gdy ból narasta, warto skorzystać z porady lekarskiej.
Wreszcie, wysokie obcasy mogą stanowić problem na dłuższą metę, powodując kurczenie się włókien mięśniowych i obrzęk ścięgna Achillesa. Żeby było jasne, buty na wysokim obcasie same w sobie nie są problemem, chociaż noszenie ich na co dzień może okazać się ryzykowne.
Naturalne sposoby na ból szyi i głowy
Pomijając postawę, mięśnie szyi mogą się kurczyć z powodu stresu lub nadmiernego niepokoju na myśl, że dzieje się z nami coś złego. Może to wynikać z sytuacji w pracy lub domowych.
W tego typu sytuacjach pomocne mogą okazać się naturalne środki zaradcze, takie jak masaż olejkiem lawendowym lub ciepłą tkaniną (ale niezbyt ciepłą, aby uniknąć poparzenia). Następny krok wymaga nauczenia się panowania nad stresem, dla którego istnieje kilka ważnych technik, od jogi po medytację lub rozciąganie i tai-chi.
Ból szyi oraz głowy: inne możliwe przyczyny
Problemy z zębami, bóle brzucha i zaburzenia woreczka żółciowego to inne możliwe przyczyny bólu szyi. Tak samo, problemy z mową czy zaburzenia widzenia mogą być objawem bólu głowy. Opierając się na podejściu psychosomatycznym, kręgi szyi tworzą połączenie między siedliskiem naszych emocji (reszta ciała) a naszym racjonalnym umysłem (głową) i możemy odczuwać ból, jeśli te dwie części są sprzeczne ze sobą. Dlatego w pewnym sensie pozycja naszej szyi symbolicznie „przemawia” i mówi, że ludzie, którzy mają fizjologicznie odwróconą pozycję, nieustannie zaprzeczają temu, co ktoś mówi lub robi, podczas gdy ludzie, którzy mają zbyt sztywny kark, „odpychają” emocje i ludzi, którzy wydają się być „bez szyi”, są przytłoczeni obowiązkami.
Domowe sposoby na ból głowy? Idealna poduszka dla osób z bólem karku i bólem głowy
Nie ma czegoś takiego jak poduszka idealna uniwersalna dla wszystkich, ale na poziomie indywidualnym każdy z nas może znaleźć odpowiednią poduszkę, która będzie dla niego idealna.
Istnieje jednak idealny materiał z jakiego wykonana jest bardzo dobra poduszka ortopedyczna na ból głowy. Ten materiał to opatentowana pianka termoelastyczna Memoform. Pianka termoelastyczna dostosowuje się do naturalnych krzywizn naszego ciała, idealnie je wypełnia. Dlatego doskonale podpiera nasze ciało - głowę, szyję, oraz całe ciało, a zwłaszcza kręgosłup. Pianka Memoform nie powoduje ucisku mięśni ani odleżyn. Dzięki temu, możemy normalnie funkcjonować bez leków przeciwbólowych, znacznie zmniejszając dolegliwości bólowe.
Rozluźnienie i odprężenie dzięki poduszce piankowej ortopedycznej
Spanie na poduszce ortopedycznej to rozluźnienie mięśni i kręgów szyjnych. Takie rozluźnienie uwalnia również spięte nerwy, dlatego ból odchodzi.
Poduszka w tradycyjnym standardowym kształcie "mydełka" daje delikatne podparcie, przyjemny komfort odpoczynku szyi i głowy oraz miękkie otulenie. Takim produktem jest Poduszka Classico Standard, najchętniej wybierana przez kobiety. Jest ona również w wersji bardziej wypełniającej naturalna krzywiznę szyi - Classico Wave.
Dla osób, które oczekują mocniejszego podparcia szyi - a jest to dobre w przypadku mocnego bólu szyi, bólu karku czy bólu głowy, polecana jest poduszka w ergonomicznym kształcie fali, anatomicznym. Produktem chętniej wybieranym przez mężczyzn jest Poduszka Vitale Wave.
Prowadząc sklep z materacami i poduszkami ortopedycznymi sami doświadczyliśmy taki niedogodności bólowych, a teraz wiemy, co na nas zadziałało pomagając nam w lepszym samopoczuciu.
Wybieramy i podpowiadamy, które produkty jakie przynoszą korzyści. Nasz wybór poduszek ortopedycznych wykonanych z pianki termoelastycznej jest optymalny, aby niwelować dyskomfort wynikający z bólu głowy czy szyi.
Poduszki ortopedyczne w naszej ofercie są od najlepszych producentów, różnią się technologią wykonania, ale też rodzajami materiałów poszewek. Szczegóły możesz poznać w opisie każdego modelu w tej kategorii TUTAJ.
Natomiast jeżeli nie masz specjalnych wymagań co do np. właściwości termoregulacyjnych poszewek to najlepszym wyborem będzie Poduszka Classico Standard dla kobiety oraz Vitale Wave dla mężczyzny. Producentem jest włoska firma Magniflex od prawie 60 lat projektująca produkty zdrowotne na podstawie badań medycznych i w pełni certyfikowane jako Medical Device Class 1.
Jedną rzeczą, o której należy pamiętać, aby pomóc Ci zrozumieć, jak ważne jest podparcie głowy podczas snu jest to, że ból szyi jest szczególnie silny rano. Powoduje to niewyspanie i złe samopoczucie.
Szyja i lekarstwo: niezbędny dwumian
Jak już wspomnieliśmy, okolica szyi jest niezwykle delikatna, dlatego w przypadku utrzymującego się bólu należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą. To samo dotyczy wyboru konkretnych specjalistów, takich jak fizjoterapeuci czy masażyści, którzy będą mogli skutecznie interweniować tylko wtedy, gdy będą mogli polegać na potwierdzonej diagnozie lekarza.