Kiedy pojawia się ból pleców to zazwyczaj myślimy o kręgosłupie. W 90% zawsze trafiamy. Mówi się, że bolą lędźwie albo łamie w krzyżu. Nie myślimy jednak o lekarzu, ani fizjoterapeucie czy rehabilitancie, bo uważamy, że zaraz ból przejdzie.
Pamiętaj, że pojawiający się ból może być oznaką poważniejszych problemów. Ból może zaniknąć, ale stan chorobowy ukryty i zaniedbany, może wywołać niedługo gorsze objawy zapalne. Poniżej piszemy jak łatwo dbać o kręgosłup.
Skąd się bierze ból kręgosłupa
Ból kręgosłupa czy ból pleców jak często klienci określają może mieć różne przyczyny.
Znajomi fizjoterapeuci mówią, że ból pleców – ból kręgosłupa to bardzo częsta dolegliwość i najczęstsza przyczyna wizyt pacjentów. Są osoby, które cierpią na powracające dolegliwości bólowe pleców, ale oprócz reakcyjnej wizyty u specjalisty, nie robią nic ze sobą.
Większość tych dolegliwości dałoby się uniknąć, gdybyśmy stosowali kilka podstawowych zasad dbania o kręgosłup, o siebie.
Przyczyny bólu pleców
Potocznie mówi się, że bolą plecy. Warto wskazać, że najczęściej słowa te padają rano po wstaniu z łóżka lub po dniu pracy.
Ból pleców to oznaka dzisiejszych czasów. Co wpływa na ból pleców?
Z jednej strony mamy wysiłek fizyczny naszego ciała:
- wiele godzin pracy w wymuszonych pozycjach siedzących przy biurkach (księgowa, kadrowa, programista),
- długi czas jazdy samochodem w wymuszonej pozycji (kierowca zawodowy, przedstawiciel handlowy),
- wielogodzinna praca na stojąco (sprzedawca, magazynier, pracownik produkcji).
Z drugiej strony jesteśmy przeładowani stresem, zarówno w sferze zawodowej jak i prywatnej. A do tego emocji polityczne.
Do tego dochodzi nieprawidłowo podłoże, na którym śpimy czyli najczęściej źle dobrany materac czy zła poduszka.
Powyższe czynniki fizyczne i stresogenne powodują, że nasze ciało jest spięte, a kręgosłup ubity. Takie napięcie mięśniowo-powięziowe powoduje blokady nerwów, ogranicza ruchliwość ciała, ubijane i ściskane są dyski czyli krążki międzykręgowe.
Pamiętaj, że gdy cierpi ciało, to umysł również nie odpoczywa.
Potrzebne jest zatem rozluźnienie ciała na pozbycie się bólu pleców i bólu kręgosłupa.
Co na ból kręgosłupa ?
Wizyta u fizjoterapeuty, gdy boli kręgosłup
Warto udać się do fizjoterapeuty aby rozluźnić zbyt napięte ciało – ścięgna, powięzi i mięśnie. Bardzo często tak jest i taka wizyta pomaga. Fizjoterapeuta jest w stanie stwierdzić też, ewentualne wady z jakich wynikają dolegliwości, a nawet zalecić wizytę diagnostyczną u ortopedy z całym zakresem badań obrazowych, np. RTG lub rezonans magnetyczny.
Rozruszanie ciała
Dbaj o ogólną sprawność i mobilność. To bardzo ważne przy każdym rodzaju pracy, żeby nie być zastałym, w szczególności przy pracy fizycznej. Poranne 5 minutowe ćwiczenia rozruszające stawy, rozgrzewające i rozciągające mięśnie to powinna być podstawa. Ćwiczenia łatwe do wykonania. Takie rozruszanie rozbudza i ułatwia koncentrację w dalszej części dnia.
Rób sobie przerwy w pracy
Unikaj długiego siedzenia w wymuszonych pozycjach przy biurku. Wstań od biurka nawet na 5 minut. Przejdź się, pokręć, przeciągnij się. To zmniejsza napięcie mięśni i rozluźnia chociaż trochę kręgosłup.
Uważaj na wysiłek po wyjściu z łóżka
Jeżeli masz zdiagnozowany problem z dyskami, przepuklinę dyskową unikaj wysiłku fizycznego tj. podnoszenia ciężkich przedmiotów czy mocnego wyginania się zaraz po wyjściu z łóżka. Po nocy dyski są napuchnięte przez co istnieje możliwość łatwego uszkodzenia. Możesz sobie poważniej zaszkodzić.
Unikaj mocnego nagłego wysiłku po długim siedzeniu
Cały nasz układ szkieletowo-mięśniowy potrzebuje chwili, aby przygotować ciało do wysiłku – dostosować napięcie i rozkład sił, co wpływa na mniejszy ból czy nawet pozwala uniknąć kontuzji. Więc jeśli długo siedziałeś czy leżałeś i natychmiast zmierzasz podnieść jakiś ciężar, to chwilę pochodź aby organizm miał czas na zmianę napięcia.
Aktywne pozycje
Chodzi o zmienianie pozycji. Ciało nie lubi bezruchu, zwłaszcza na twardych podłożach, o czym niżej. Jeżeli bóle pleców pojawiają się u Ciebie po ok. 30 minutach, to w krótszym czasie zmieniaj pozycje. Nawet jeżeli nie masz żadnych dolegliwości to pamiętaj, że nasze ciało stworzone jest do ruchu.
Prawidłowe podparcie ciała gdy śpisz
Musisz pamiętać, że prawidłowe pełne podparcie ciała, gdy śpisz jest konieczne dla całkowitego rozluźnienia ciała – mięśni, ścięgien, powięzi, stawów, kręgów. Nasza sylwetka ma naturalne krzywizny np. lordozę lędźwiową czy lordozę szyjną. Jeżeli położysz się na plecach czy na bokach, to te naturalne wgłębienia muszą być podpierane, powinno nie dać się łatwo wsunąć zaciśniętej dłoni. Jeżeli śpisz na materacu nieodpowiednio dobranym, z reguły zbyt twardym, to Twoje ciało spoczywa w podparciu tylko o najcięższe punkty: biodra i ramiona, a odcinek lędźwiowy do piersiowego są napięte, gdyż brak im podparcia. To powoduje bóle mięśniowe i poblokowanych nerwów, uciski dysków, stany zapalne. Spanie na zbyt twardym materacu powoduje nocne drętwienie kończyn, gdyż uciskane są nerwy.
Materac na ból kręgosłupa
Najlepszym podparciem dla sylwetki są materace termoelastyczne. Te piankowe materace do spania, górną warstwę mają z pianki termoelastycznej z pamięcią kształtu, która dostosowuje się do kształtu ciała, wypełnia naturalne krzywizny, nie wywołuje tzw. nacisku zwrotnego na mięśnie jak to negatywnie robią materace sprężynowe (bonelowe i kieszeniowe).
Dzięki spaniu na materacu termoelastycznym mięśnie rozluźniają się, uwalniane są spięte nerwy, ciało odpoczywa. A gdy ciało odpoczywa to umysł też się regeneruje. O właściwościach jednego z najbardziej popularnych materacy piankowych przeczytasz tutaj: Materac Magniflex Vitale Armonioso.
Ciekawostką jest, że największy włoski producent materacy Magniflex, wspólnie ze światowymi specjalistami od ortopedii, fizjoterapii i mechaniki ludzkiego ciała - naukowców z Uniwersytetu we Florencji i Uniwersytetu w Saragossie, skonstruował i produkuje seryjnie materac na rozluźnienie i regenerację kręgosłupa. To opatentowane rozwiązanie - Materac Magniflex MagniStretch - i efekty jego działania znajdują naukowe potwierdzenia m.in. Amerykańskiego Stowarzyszenia Chiropraktyków.
Jaka poduszka do spania
Podobnie jak materac termoelastyczny, działa też dobrze dobrana poduszka ortopedyczna z pianki termoelastycznej. I znowu, jeśli szyja nie jest prawidłowo podparta, to gdy śpisz to pojawiają się bóle karku i szyi, sztywność karku, stanu zapalne i bóle głowy. Przeczytaj jak dobrać poduszkę i dzięki temu jak pozbyć się bólu głowy i bólu szyi.